Adana’da “hayata el ver” kampanyası

Ani kalp durması sırasında ilk ve doğru müdahaleyi yapıp, bir yaşam kurtarabilirsiniz… “Hayata El Ver” kampanyasına katılan çok sayıda insan, hiç umulmadık bir anda birilerine ikinci bir yaşam sunmak için hazır. Bu kapsamda; Adana’da Başkent Üniversitesi Dr. Turgut Noyan Araştırma ve Uygulama Merkezi, Resüsitasyon Derneği ve 5 Ocak Rotary Külübü işbirliği ile gerçekleştirilen etkinliğe, ilgi yoğundu…

“Hayata El Ver” kampanyası Sağlık Bakanlığı himayesinde yıllardır devam eden bir proje… Bu kapsamda Adana’da gerçekleştirilen son etkinlikte, alanında uzman bilim insanları hem eğitim verdi, hem de proje için çok önemi bulunan şok cihazı, hibe edildi.

Başkent Üniversitesi Dr. Turgut Noyan Araştırma ve Uygulama Merkezi Merkez Müdürlüğü, Resüsitasyon Derneği ve 5 Ocak Rotary Külübü işbirliği ile gerçekleştirilen etkinliğe ilgi büyüktü.

Prof.Dr. ŞULE AKIN(Başkent Üniversitesi Adana Uygulama ve Araştırma Merkezi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı) : “BİR KİŞİNİN KALBİ DURDUĞU ZAMAN SOLUNUMU DURDUĞU ZAMAN NELER YAPMASI GEREKTİĞİNİ ÖĞRETMEYE ÇALIŞIYORUZ BİR FARKINDALIK YARATMAYA ÇALIŞIYORUZ VE EĞİTİM ALABİLECEKLERİ BİR ÜST MERKEZLERİ YÖNLENDİRMEYE ÇALIŞIYORLAR. BU PROJEDE TEMEL AMAÇLARIMIZDAN BİRİSİ ANİ KALP DURMASI SIRASINDA PROFESYONEL OLMAYAN HALKTAN TÜM TOPLUM BİREYLERİNİN NELER YAPMASI GEREKTİĞİNİ ÖĞRETEBİLMEK. ANI KALP DURMASI SIRASINDA DOLAŞIM DESTEĞİNİ SOLUNUM DESTEĞİNİN NASIL YAPABİLİYORLAR ONU ÖĞRETİYORUZ ONUN İÇİN DE ÇOK BAŞARILI YOLLAR KAT ETTİĞİMİZİ İNANIYORUM.”

Etkinlikte daha sonra, ani kalp durmasına müdahalede kullanılmak üzere Adana Garı Müdürlüğüne bir şok cihazı hibe edildi.

Prof.Dr. ŞULE AKIN.. Başkent Üniversitesi Adana Uygulama ve Araştırma Merkezi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı): ” BU PROJE İÇİN ÇOK ÖNEMLİ OLAN ŞOKU CİHAZI HİBE EDİLDİ BU ANLAMLI DAVRANIŞ KARŞISINDA BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ ADANA DR TURGUT NOYAN UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ VE RESTORASYON DERNEĞİ EKİBİ OLARAK BU EĞİTİMİ ADANALILARA FARKINDALIK YARATMAYA ÇALIŞTILAR.”

EYÜP KAYA (GAR MÜDÜRÜ): ” BU CİHAZIN ADANA’DA İLK OLARAK BİZİM GARIMIZ DA OLMASINDAN AYRICA MUTLULUK DUYUYORUM. TABİİ ŞULE HANIM VE MUSTAFA BEY’E KATKILARINDAN DOLAYI TEŞEKKÜR EDİYORUM TOPLUM YARARINA BİR ŞEYLER YAPTIĞIMIZA İNANIYORUM BİR CAN DA KURTARSAK NE MUTLU BİZE”

Projenin sürdürülebilir olması için etkinliklerin sürekliliği de önemli…

MUSTAFA ŞENDAĞ (BEŞOCAK ROTARY DÖNEM BAŞKANI): “ADANA BEŞOCAK ROTARY KULÜBÜ OLARAK BU PROJEYE ORTAK OLDU GELECEK DÖNEMLERDE DE SÜRDÜRÜLEBİLİR LİG AÇISINDAN DA GÜZEL BİR PROJE OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM. ÖNCE SÖYLEYEN ADANA BAŞKENT HASTANESİ’NE TEŞEKKÜR EDİYORUZ”

Etkinlik kapsamında çok sayıda kişi, “bir yaşam kurtarabilir miyiz?” sorusunun en net yanıtı olan ilk ve doğru müdahaleyi yapma eğitimi aldı.

“BENCE KESİNLİKLE GEREKLİ ÇOK FAZLA DUYURUSU ÇEVREMİZDE BU ŞEKİLDE KAYBETTİĞİMİZ İNSANLARI BENCE MÜKEMMEL OLMUŞ BEN ÖĞRENMEYİ ÇOK İSTİYORDUM KURSLARINI ARAŞTIRIYORDUM GÖRÜNCE DİREK GELDİM
—HER YERDE BU ETKİNLİĞİN ARTIRILMASI LAZIM.KURS ÇOK FAYDALI OLDU ÖZELLİKLE BİLMEDİĞİMİZ BİRÇOK ŞEYİ NE OLDUĞUNU KURSTA ÖĞRENDİK”
—ÇOK ÇOK YARARLI SAĞLIKÇI OLMANIZA GEREK YOK SOKAKTA YA DA HERHANGİ BİR YERDE BİR HAYAT KURTARABİLİRSİNİZ. AŞAMALARI İLE BİRLİKTE ÇOK YARARLI BİR ETKİNLİK”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir