23 NİSAN’DA ÖĞRENCİLER HAYATA EL VERDİ

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı törenlerinde, Balçova Ertuğrul Gazi İlköğretim Okulu’nda “Çocuklar Hayata El Veriyor” etkinliği yapıldı. Bu etkinlikte İzmir İl Sağlık Müdürlüğümüz, Dernekler ve Üniversitelerin eğitimcileri tarafından bir acil yardım senaryosu uygulandı. Senaryo gereği; okulun bahçesinde öğrencileriyle top oynayan bir öğretmen fenalaşarak yere uzandı, daha önce ilk yardım tatbikatı yapmış olan öğrenciler derhal İzmir 112 Komuta Kontrol Merkezini aradılar. Yerde uzanan öğretmenlerinin solunumunun ve bilincinin açık olup olmadığını kontrol ettikten sonra doğru ve zamanında kalp masajı ve ilk yardım yapılarak 112 Acil Sağlık Ambulansı gelinceye kadar müdahalede bulundular. Olay yerine derhal intikal eden 112 Acil Sağlık ekibimiz rol gereği rahatsızlanan öğretmenimize müdahale ederek en yakın sağlık kuruluşuna ulaştırdı.

Tören alanında İzmir İl Sağlık Müdürlüğümüz, Dernekler ve Üniversitelerin eğitimcileri tarafından gösteriyi izleyen diğer öğrenci ve velilerden isteyenlere de uygulamalı kalp masajı teknikleri gösterildi ve denemeler yaptırıldı. Katılanlara ilk yardım broşürleri ve rozetleri verildi. Öğrencilerin ve velilerin yoğun ilgisini çeken etkinlik alkışlarla sona erdi.
“Hayata El Ver Projesi (2014-2016)” Ankara Üniversitesi, Türk Anesteziyoloji ve Renimasyon ve Resüsitasyon Dernekleri tarafından hazırlanmış olup Sağlık Bakanlığımız faaliyetlere destek vermektedir. Hayata El Ver Projesinin temel amacı kısa vadede toplumda “ani kalp durması” konusunda farkındalık ve bilinç oluşturmak ve uzun vadede ani kalp durmasına bağlı ölüm oranlarının azaltılması amacıyla planlanmıştır. Yaklaşık iki yıl sürecek bu proje kapsamında toplumun her kesimine “ani kalp durması” vakası ile karşılaştıklarında yapılması gerekenleri öğretmek, mümkün olduğunca çok kişiye “ temel yaşam desteği” eğitimi vermektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir